Fotózni tanulni, fotózásban fejlődni, avagy melyik úton indulj

Fotózni mindenki szeret. Ez vitathatatlan tény. Ha mással nem, telefonnal biztos, hogy mindenki fotózik.  Innen pedig már szét is válnak az utak. Kit mennyire mélyen érdekel a fotózás világa, ki mennyire szeretne széepekt alkotni vagy éppen ki mennyire igényes arra, hogy milyen vizuális tartalom kerül ki a kezei közül, a neve vagy éppen a cége égisze alatt.

Ahogy a fotózás, a digitális technológia fejlődik, úgy lesz egyre nehezebb dolga azoknak, akik komolyan gondolják a fotózást. Nem, nem olvasod rosszul. Igen először azt hihetnénk, hogy pont fordítva van, de nem.

Gondolj bele. Ha a fényképezőgépek már annyira profik, hogy szinte csak kattintgatni kell, akkor mindenki is, profi fotósnak érzi magát. Egyszerű nem?

Nem!

Ahhoz, hogy tényleg szép és szerethető fotókat készíts, valami olyat kell mutatnod, ami a nagy átlagon túlmutat. Olyan fotókat kell készíteni, ami megragadja az emberek figyelmét, amire odafigyelnek. Nehéz, nem egyszerű. Nem is sikerül sok fotósnak.

Tudod miért nem?

Mert sokan még a fotózás alapjaival sincsenek tisztában. Igen, erős kritika, de ezt a sok éves tapasztalatom mondatja velem. Ha valaki aránylag szép képeket készít, mert még talán egy kis kreativitás is szorult belé, már kikiálltja magát fotósnak, rosszabb esetben fotóművésznek. Pedig hej de hosszú az út addig!

A fotózás alapjait pedig nagyon meg kell tanulni, nagyon kell tudni használni. Ez olyan, mikor megtanulsz autót vezetni, és rögtön utána elkezdel autóversenyeken rész venni és hirdeted, hogy Te rendszeresen versenyzel.

Kell a rutin, gyakorlás, gyakorlás és még több gyakorlás.

Négy út is vezet ahhoz, hogy profi fotós legyen belőled. Vagy az is lehet cél, hogy szép dolgokat alkoss.

Az egyik az olcsóbb, de nehezebb út. Amikor autodidakta módjára tanulsz. Nézel videókat, megveszed a különböző e-bookokat, olvasol a témáról sokat, rengeteg fotókat nézegetsz.

Ez az út azon kívül, hogy hosszadalmas, még félre is vihet, hiszen nincs, aki kontrolálja a munkádat, aki terelgessen, szóljon, ha valamit következetesen rosszul csinálsz, használsz. Beragadhatnak rossz szokások, nem találsz rá apró trükkökre, technikai fogásokra.

Azoknak ajánlom, akik ráérnek, nem sűrgeti semmi és senki, de az alapokat meg szeretnék tanulni. Erre nekünk is van pár tudásanyagunk. Érdekel? Katt ide.

A másik út, mikor beiratkozol egy suliba, tanfolyamra. Ennek az az előnye, hogy általában profi fotósok tanítanak. Zárójelben jegyzem meg, mindig nézd meg az oktatók portfólióját, ha az tetszik, hát hajra. Előny még, hogy egy meghatározott tematika mellett haladnak. Ez amúgy hátrány is tud lenni, mert nem biztos, hogy téged érdekel a makrófotózás, vagy éppen a sportfotózás, de a tananyagban benne van.  A sulikat, tanfolyamokat azoknak ajánlom, akik szeretnek csapatban tevékenykedni, akiket nem zavar, hogy kevesebb figyelem jut rá.

A harmadik út a workshopok világa.  Ezek általában tematikusak. Tehát nem általános dolgokat fogsz tanulni, hanem célzottan, kihegyezve egy-egy témára a tanulást. Ennek az a hátránya, hogy valamivel drágább, mint egy fotós tanfolyam, persze csak akkor, ha többre is elmész. Egyik előnye, hogy kisebb létszámmal tartják, több figyelem jut rád, a másik előnye, hogy tematikus témákban vannak meghirdetve. Így arról fogsz tanulni, arra tudod tenni a fókuszod, amiben fejlődni szeretnél.

Egy workshopon rengeteg mindenről tanulhatsz. Legalábbis az enyéimen biztosan. Tanulhatsz a fényhasználatról, a fényképezőgép lehetőségeiről, beállításairól, kompozícióról, marketingről, utómunkáról… Tippeket, trükköket sajátíthatsz el.

Kezdőknek a workshopokat ajánlom. De ez nem csak kezdőknek jó, hanem azoknak is, akik egy bizonyos témában fejlődni szeretnének.

Mi is rendszeresen szervezünk fotós workshopokat. Az aktuálisért katt ide.

A negyedik út pedig az egyéni mentorálás.

Hátránya, hogy nem a legolcsóbb megoldás, de cserébe a leghatásosabb, leggyorsabb.

Egyéni mentoráláson biztos, hogy abban az ütemben fogsz tudni fejlődni, mit csak ki lehet hozni belőled. Ráadásul célirányosan. Nincs semmiféle külön vágány, nincs rád kényszerítve olyan téma, ami számodra érdektelen. Szintfelméréssel kezdődik és egy klassz portfólióval végződik.

Az én mentorprogramomról itt olvashatsz.

Ha tényleg érdekel a fotózás vagy éppen a munkád része kell, hogy szép fotókat is tudj készíteni, akkor bizony tanulni és gyakorolni kell.

Ami még kell hozzá, de erről majd egy másik posztban fejtem ki a véleményem, az az egyéni látásmód, kreativitás.