Fotózás- képválogatás- képfeldolgozás

Mikor valaki nekiáll fotózni és itt most nem a telefonnal készült képekre gondolok, akkor elkezd szinteken lépkedni. Nagyon kezdőként még amit lefotóz úgy ahogy van rakja ki az online térbe. Majd elkezd válogatni, azt is egyre kritikusabban, majd elkezdi javítgatni a képeit, annak függvényében, mennyi tudást szed össze a fotózás területéről. Mennyire lesz tisztában azzal, hogy mitől jó az a fotó és mitől lesz még jobb az elkészült kép. Ezzel együtt jár az is, hogy szükség lesz képrendszerező, képfeldolgozó programra.

A fotózás nem fejeződik ott be, hogy lementettük a fotókat. Utána kiválogatjuk a legjobbakat, átnézzük, hogy mi az, amit javítani kell rajta, mi az, amitől még szebbek, jobbak lesznek a fotók. Erre vannak különböző programok, képszerkető lehetőségek. A legismertebb a Photoshop és a Lightroom.

Nem minden esetben kell szerkeszteni a fotókat. Ez már a fotós privilégiuma, hogy mit tesz a fotókkal.

A dokumentarista fotósok nem szokták szerkeszgetni a képeiket.Természetesen vannak olyan szituációk, mikor nincs idő vagy lehetőség a fotók szerkesztgetésére, de az is előfordulhat például pályázatoknál, hogy csak nagyon minimálisan van lehetőség a képekhez nyúlni szoftveresen.

Ráadásul a mai fényképezőgépekben már olyan beállítási lehetőségek is vannak, mintha egy szűrőn vagy egy filteren keresztül fotóznál. A mai fényképezőgépek segítségével tényleg csak a fantázia szab határt a kreativitás kibontakoztatásához.

Sok szegmenseben, sok múlik egy-egy fotón. Mindenki, szó szerint mindenki készíti a fotókat. Ha Te fotósként ki szeretnél tűnni a nagy átlag közül, bizony az alap tudáson kívül hozzá kell tenni egy nagy adag kreativitást is.

Egy fotónál ezeket a képszerkesztési eszközöket használjuk a leggyakrabban.

  • vágás
  • szín és fénybeállítások
  • élesítés
  • retusálás
  • rétegezés
  • kontraszt
  • szövegezés
  • képméret beállítás
  • netre optimalizálás
  • klónozás
  • másolás
  • mentés

Pár képszerkető program, ami a segítségedre lehet.

Lighroom:

Profi. Nagyon profi program.

Egyszerű a használata és tele van fantasztikus funkciókkal.

Photoshop:

A másik profi képszerkesztő.

Olyan fotósoknak, képszerkesztőknek ajánljuk, akik szeretnek játszani a lehetőségekkel, szeretnek elrugaszkodni a valóságtól, kretivitásuk határtalan. Na jó, persze egy „mezei” fotósnak is szüksége lehet rá, mivel sok olyan lehetőséget kínál, amitől szebbek lesznek a fotók. Vannak Photoshop guruk, oktatók, akik kizárólag azzal fogalkoznak, hogy megtanítják ezt az eszközt használni. Van Pro verziója is.

A legtöbb képszerkesztő program fizetős. De majdnem mindegyik ad lehetőséget arra, hogy egy ideig ingyen kipróbáld.

Ha komolyan veszed a fotózást, legalább egy képszerkesztő programra szükséged lesz.

Javaslom, hogy próbálj ki többet és ami a te igényeidnek a legjobban megfelel, arra fizess elő. Létezik olyan megoldás is, hogy a kisebb, kevesebb tudással rendelkező része ingyenes. Néha elég tud ez is lenni.

Canva :

Van ingyenes és pro vagyis fizetős része is. Pillanatok alatt össze lehet vele rakni egy prezentációt, egy hirdetést, egy ajándékutalványt, social média bejegyzéseket, borítóképeket, fotóalbumot. Vagyis mindent, ami marketing szempontból érdekes lehet. Ami jó benne még, hogy lehetőség van benne a képeket korrigálni is. Tudod vágni, világosítani, sötétíteni, szaturáció szintet módosítani, hátteret eltüntetni. Vagyis kicsit ki is váltja a photoshopot, ha neked egy gyors megoldás kell pl. egy hirdetéshez. Sok funkciót a drag-and-drop segítségével lehet használni, ami könnyíti és gyorsítja a feladatok megoldását.

Ezt a programot olyanoknak ajánlom, akik a marketinghez az anyagokat saját maguk rakják össze.

Egyszerű, gyors rengeteg lehetőséggel. Kezdőként is könnyű elboldogulni a felületén.

 

FreeOnlinePhotoEditor:

Egy képszerkesztő program, ami képzettség nélkül is könnyen használható. Igaz, hogy szinte csak az alapfunkciókról szól, de ezt is lehet használni akár online tartalmak gyártásához.

 

PhotoWorks:

Abban különbözik a főleg a többi képszerkesztőtől, hogy az AI működteti a szerkesztést, javítást. Persze, manuálisan is bele tudsz nyúlni, ha te másképpen szeretnéd, mint amit ő felajánl. Ebben már akár hátteret is tudsz cserélni pár kattintással. Rengeteg effekttel szabhatod egyedire a fotóidat.

 

PixIr (ingyenes)

Szinte minden benne van, amire csak szükség lehet egy képszerkesztéshez. Úgy fogalmaznék, hogy a Photoshop lebutított változata.

ACDSeePhotoStudioUltimate

Gimp (ingyenes)

PicMonkey (ingyenes)

CorelPaintShopPro

On1PhotoRaw

CaptureOne

Snappa

PortraitPro

Paint.net (ingyenes)

Fotor (ingyenes + pro fizetős)

BeFunky (fizetős)

Google Photos (ingyenes)

Taler (ingyenes)

képszerkesztő programok
képszerkesztő programok
képszerkesztő programok

Van bőven mi közül választani. Fontos szempontok szoktak lenni egy képszerkető program kiválasztásánál:

  • képek rendezésére lehetőség
  • szépítő eszközök választéka
  • szín és fényhatások beállíthatósága
  • konvertálhatóság más fájlba
  • kreatív lehetőségek tárháza
  • felhasználóbarát legyen

Még érdemes megjegyezni, hogy ezek közül a képszerkető programok közül nem mindegyik használható mobilon keresztül.

Hajrá, legyenek szép és még szebb fotóitok! De vigyázzatok, van egy határ, amikortól már digitális termékről beszélünk, nem fotográfiáról. Hol az a határ?

Mindenki maga dönti el, a néző pedig szelektál.