Fotót se lopj, szerzői jogok védik a fotók készítőit!

Bárki készítette is az az övé. Ha kitette a netre, attól még az nem közkincs! A szerzői jog minden alkotást véd, a fotó készítőjét is. Úgy hívják nagyon hivatalosan, hogy elidegeníthetetlen szerzői jog.

Nem számít, hogy profitál-e belőle, vagy csak az ismerősei kedvéért rakta ki a Facebook vagy bármilyen közösségi oldalra. Jobb esetben oda írják a fotó készítőjének a nevét. Még ez is kevés, ha előtte nem kértek engedélyt a felhasználásra.

Sok országban még a televízióban is kiírják a fotók készítőjének a nevét, ha felhasználják.

Vedd meg, vagy kérj írásos engedélyt a felhasználáshoz, ne lopd el!

Csúnya szó a lopás, de bizony, ha letöltesz egy fotót, amit nem te készítettél és a fotós nem járult hozzá, az bizony lopás!

Sokan úgy gondolják, ha nyilvános oldalra van feltöltve, akkor vihető, az közkincs. NEM! Nagyon nem! Attól még, hogy a fotós és legyen az profi vagy amatőr, publikálta, nem használatja senki más a fotós engedélye nélkül. Az pedig már a fotó készítőjén múlik, hogy szóbeli vagy írásos engedélyt ad hozzá.

Többen azzal védekeznek, hogy kiírták a fotós nevét és így reklámozzák őt. Tévhit, hogy ez elég. Miből gondolhatja bárki is, hogy a fotó készítője szeretne magának reklámot? Az sem elég, hogy kiírod a kép készítőjének nevét. Te sem hozhatsz el egy autót a kereskedőtől azzal a felkiáltással, hogy majd elmondod mindenkinek, kitől hoztad és milyen klssz szalonod van. Ráadásul egyenesen kötelező oda írni a kép készítőjének a nevét! Teljesen mindegy, milyen fotóról beszélünk, független a minőségtől, független, hogy mi van rajta. A totál homályos kép sem a tiéd, hát még a szép, érdekes, jó minőségű.
Hiába vagy rajta a fotón, attól még nem a tied a kép. De a fotós sem használhatja fel az engedélyed nélkül. Persze barátoknál, ismerősöknél nem eszik ilyen forrón a kását. Azért ott is ajánlott egyeztetni mindenkivel.

Miért fontos ez és lesz egyre fontosabb?

Kém szoftverek már pedig léteznek! Vannak programok, amibe feltöltöd a fotót és pillanatok alatt kiadja, hogy hol találkozhatsz vele melyik weboldal használja még. De, ez akár egy részletre is igaz, kár azzal trükközni, hogy kivágsz egy darabot, mert neked csak az a kutya füle kellett. Részleteket sem lehet használni. Ebből kifolyólag, időzített bombák a képek. Sokan még azzal is tetőzik a képlopást, hogy a vízjeleket leszedik a fotókról. Ezt már nem is értem…

Jogvédelemmel foglalkozó irodák már vannak Amerikában és szerte a világon, előbb utóbb itt is lesznek olyan ügyvédek, akik erre a témára fognak specializálódni.

Azért is fontos, hogy mindenki megfelelően kezelje a fotókat, mert így tartod tiszteletben mások munkáját.

Van még egy fontos eleme ennek az egésznek. Mégpedig a hitelesség. Ezt sokan elfelejtik! Ez megér egy külön blogbejegyzést, majd jövök vele.

Ezen az oldalon csak saját fotókat találsz.

Nem olyan régen rákerestem az egyik sikeres fotómra. Tátottam a szám, hogy 85 oldalon találtam meg! Volt közte jó pár kínai, amerikai oldal és bőven használták a “kollégák” is. Írtam nekik a szerzői jogokról, leszedték.

Ha megvetted, akkor sem a tied!

Fura ugye? Ha fizettél érte, mert a vállalkozásod marketingjéhez kellettek a fotók, akkor sem használhatod fel bárhova. Tehát például, ha a weboldalra vetted meg a fotókat, akkor az nem jelenti azt, hogy azokat a fotókat tovább adhatod bárkinek is, bármilyen céllal is.

A szerzői jogok a fotósnál maradnak. Te csak és kizárólag egy célból fizettél a fotókért. Persze számít, hogy mi van a szerződésben. Ha nincs szerződés, akkor csak arra használhatod, amiben megegyeztetek. Nyílván meg lehet beszélni, ha máskor, máshova is kellenek azok a fotók, de az már a két félen múlik.

Tehát a fájl jogaivan nem rendelkezel. Az a fotósé, minden esetben!

Jó, ha tudod, nem elég gyorsan eltávolítani.

Az internet nem felejt, ugye tudod? Ha a fotós rátalál a saját képeire, amihez nem adta a felhasználói engedélyét, az bizony sokszor sokba kerülhet. Annak is utána lehet nézni, mióta használták a fotóját. Ha pedig utólag küld egy számlát a fotó felhasználójának, az senki nem érintene jól. Az már nem lesz elég a védekezéshez, hogy már leszedte. Nem egy példát tudnék hozni arra, hogy hányan fizettek utóleg nagy összegeket a fotók illegális használatáért.

Vedd meg a fotók használati jagát vagy használj ingyenes fotókat. Mert erre is van lehetőség. Sok weboldal foglalkozik fotók értékesítésével. Az ilyen oldalakon vannak ingyen használható fotók is.

De! Mert mindig van, de. Nézz utána az apró betűs résznek is, mert lehetnek feltételek vagy kikötések, mint pl. egy időkorlát. A legtöbb esetben csak magáncélra használhatod fel ezeket a fotókat. Ha már a vállalkozásodhoz köthető, az már nem magáncél. Magáncélra való elhasználás annyit jelent, hogy letöltheted háttérképednek, kinyomtathatod és kiteheted otthon a faladra. Ha az irodádad díszíted vele, az már nem magáncél.

Mindig dokumentáljátok a beszerzett fotók eredetét, számláit. Ezt azoknak szoktam javasolni, akik rendszeresen használnak fel mások által készített fotókat. Ilyenek a weboldalak készítői, marketingesek. Ők nem engedhetik meg maguknak a képlopást. De még ebben az esetben is szükséges a forrás megjelölés. Na ezt ők is el szokták felejteni.

A szerzői jogok nagyon erősek a törvényekben.

Van még egy tévhit. Ha olyantól kapod a képet, aki fizetett érte, akkor sem használhatod fel, mert a kép vásárlójával van “szerződés”, nem veled. Ha ezekkel az alapokkal tisztában vagy, nagy gondod nem lehet a későbbiekben.

Az egyedi képeknek pedig ára van. Nem is kevés. Ez is egy szakma, sok esetben milliós befektetésekkel. Ezt tudomásul kell venni. Mint ahogy egy egyedi kerámia is sokkal drágább, mint az Ikeában vásárolt tányér.

Remélem, segítettem egy kicsi rendet tenni pár kérdés körül. Ha valami még nem tiszta, kérdezz bátranakár e-mailben, akár telefonon!

E-mail: fotozastata@gmail.com

Telefon: +36309023510

Komondi Ágnes